Elektryka NN, SN

Pomiary elektryczne - Przeglądy instalacji

Drobne usługi mieszkaniowe - Duże inwestycje

Naprawy, konserwacje - Baterii kondensatorów, układów SZR,

Utrzymanie stacji trafo - Współpraca z Zakładem Energetycznym

Elektryk na telefon - Szybko, skutecznie, solidnie

Kompleksowe usługi elektryczne - Warszawa i okolice


Zamów elektryk z uprawnieniami !

 

ELEKTRYK RADZI

Zadbaj o swoją instalację elektryczną !

Wymiana, modernizacja, konserwacja instalacji elektrycznej jest jednym z ważniejszych elementów wygodnego i spokojnego poczucia bezpieczeństwa. Jak donoszą źródła Straży Pożarnej większość pożarów jest spowodowanych przez zwarcie w instalacji elektrycznej.

Wadliwe elementy typu gniazdka elektryczne, przełączniki, żyrandole, niewłaściwie zamontowane płyty grzewcze, indukcyjne, piekarniki, bojlery, kuchenki elektryczne przyczyniają się do porażenia prądem. Przewody elektryczne często są zbyt obciążone. Domowe naprawy bezpieczników próba watowania czy ingerencja w instalacje elektryczną przy braku uziomu i zabezpieczeń przeciwporażeniowych, prowadzić może do porażeń, nieszczęść i kłopotów.

Nowe instalacje elektryczne cechują się tym, że są montowane w oparciu o najnowsze rozwiązania techniczne o długoletniej trwałości. Zamontowane w nich wyłączniki przeciążeniowo-prądowe, różnicowo-prądowe, uziemienie dają gwarancje poprawnego działania. W dobie wysoko rozwiniętej technologii gospodarstwa domowe zużywają coraz więcej energii elektrycznej.

Stare instalacje elektryczne budowane z przewodów aluminiowych kompletnie nie są do tego przystosowane w wyniku czego często dochodzi do zwarć, iskrzenia, przepięć, itp. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia sprzętu RTV i AGD podłączonych do takiej instalacji elektrycznej.

Przy zakupie nowych urządzeń elektrycznych np. płyta indukcyjna, powinna być podłączone przez uprawnionego elektryka. Samowolny montaż równa się utracie gwarancji.

 

Elektryk niebezpieczny zawód.

Wysokie ryzyko porażenia, śmierci, kalectwa. Błąd w sztuce może doprowadzić do spalenia kosztownych odbiorników elektrycznych. Często ciężka praca fizyczna. Kucie bruzd, otworów, wiercenie, kopanie, gięcie drutów. Nie kiedy grubych jak palec. Prace elektryczne wymagają wysokiej wiedzy i doświadczenia.

 

Oświetlenie halogenowe.

Nowoczesny rodzaj oświetlenia. Żarówki zasilane są bezpiecznym napięciem elektrycznym o wartości 12 wolt. Zużywają  mniej energii. Wadą takiego oświetlenia są droższe żarówki oraz transformator o wartości dziesiątek żarówek elektrycznych.

 

Elektryka w życiu codziennym.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak ważny jest prąd elektryczny. Jesteśmy od niego uzależnieni. Nawet niewielkie zakłócenia w dostawach energii elektrycznej prowadzą do zakłócenia normalnego życia. Lekceważenie dbałości o instalację elektryczną w dłuższej perspektywie kończy się awarią.

Awarie elektryczne niekiedy zmuszają do poniesienia wysokich kosztów. Zanik przewodu neutralnego, wyrównawczego (dawne zero) powoduje w instalacjach trójfazowych prąd w obwodzie dużo większy niż 230 volt. Prowadzi do spalenia odbiorników elektrycznych i elektronicznych.

 

PYTANIA DO ELKTRYKÓW

Jakie są rodzaje uprawnień elektrycznych. Elektryk z uprawnieniami.  Co to jest SEP ? 

W wolnorynkowej gospodarce pojawiło się wiele uprawnień i licencji. Reguluje to polskie prawo. W elektryce wyróżniamy D - dozór, E - eksploatacja. Wydawane są przez różnie stowarzyszenia i izby rzemieślnicze. Skrót SEP jest to nic innego jak skrócona nazwa Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Można również spotkać SPE - Stowarzyszenie Energetyków Polskich.

 

Jaki prąd elektryczny jest groźniejszy. Stały czy przemienny ?

Prawie każdy z nas doznał tego uczucia. Kontaktu z prądem elektrycznym. Nie jest to przyjemne. Wymagana jest ostrożność  przy pracy z napięciem elektrycznym. Nie polecamy zabaw z prądem elektrycznym o wartościach przekraczających  60-120V (stały) i 25-60V (przemienny). Przy kumulacji i dużym natężeniu  jest groźny dla życia i zdrowia. Kondensator o dużej pojemności mierzonej w faradach (F) i wartościach wysokiego napięcia elektrycznego może nas porazić.

Jest takie przysłowie "elektryka prąd nie tyka". Oświadczamy, że tyka wszystkich. Elektryk z racji wiedzy i doświadczenia obchodzi się z nim z zachowaniem wszelkiej ostrożności.

Bezpieczna strefą jest prąd niskonapięciowy np. z baterii. Szanowni rodzice - jeżeli dziecko lub młody człowiek jest zainteresowany z dziedziny elektryki, można w sklepach zakupić różnego rodzaju bezpieczne elektryczne i elektroniczne zestawy do samodzielnego montażu. Zasilane są niskonapięciowym, bezpiecznym dla zdrowia prądem.

 

Co to za język ?

Często słyszymy dziwne nazwy wypowiadane przez fachowców. Dławik, przewód neutralny, ochronny, kiloom, pikofarad, wyłącznik różnicowo-prądowy, baza, emiter, kolektor. Niektóre oznaczenia powtarzają się w rożnych dziedzinach gospodarczych.

Weźmy taki wyraz jak "kolektor". Napis i wymowa jest taka sama a rzecz w zależności od dziedziny inna. Bywają kolektory w samochodach, słoneczne, ściekowe i hydraulice. Jedno z wyprowadzeń w tranzystorze jest również kolektorem.

I jak się w tym wszystkim połapać. Polacy nie gęsi i swój język mają. Dobrze że taki bogaty ale czy czasami nie zbyt skomplikowany?. My wiemy "co w trawie piszczy " Jeżeli będziecie Państwo zainteresowani chętnie podzielimy się tą wiedzą. Posiadamy ją i dzięki niej dokonujemy montażu, konserwacji i napraw elektrycznych.

 

Zmiany w elektryce.

Przed 1993 rokiem w instalacjach elektrycznych wyróżnialiśmy następujące przewody elektryczne. Fazowe i zero. Obecnie neutralny o kolorze niebieskim. Następnie po tym czasie został dodany kolejny przewód "ochronny" o kolorze żółto-zielonym. Przewód ten bezpośrednio jest połączony z ziemią. Daje gwarancję uziemienia budynku. Ponadto zastosowano wyłącznik różnicowoprądowy. Rozłącza prąd elektryczny w przypadku bezpośredniego kontaktu człowieka z instalacją. Działa on na zasadzie upustu prądu do ziemi. Wykrywa również usterki i awarie w odbiornikach i w samej instalacji elektrycznej.

 

U siebie w domu możemy wszystko.

Założyć gniazdko elektryczne, zamontować żyrandol, wymienić uszczelką, wężyk doprowadzający wodę itp. Nasz dom naszą twierdzą. Musimy wziąć pod uwagę że jeżeli przez nieumiejętne wykonanie prac wyrządzimy drugiej osobie szkodę, ponosimy odpowiedzialność i konsekwencje. Wadliwie podłączony bojler, piekarnik czy terma prowadzi do zalania mieszkania sąsiada lub porażenia prądem. Prąd elektryczny zabija !!!  

 

Po czym poznać fachowców od elektryki.

Istotną  sprawą jest zwrócenie uwagi na zachowanie  elektryka. Elektryk pewny siebie odrazu wie o co chodzi. Natomiast niepewny wzbudzi nasze podejrzenia co do informacji na temat elektryczności. Prawdziwy elektryk używa fachowych narzędzi. Powinny one być zadbane i nienagannie poukładane.

Szanowni Państwo, proszę uważać na osoby, Elektryk oszust - wykonujący usługi bez uprawnień elektrycznych, wiedzy i doświadczenia.